Darmowa dostawa od 199,90 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rodzaje noży tokarskich, zastosowanie oraz podział

2024-01-26

Noże tokarskie możemy podzielić na kilka grup

 1. Noże tokarskie lutowane
 2. Noże tokarskie składana
 3. Noże tokarskie ze stali szybkotnącej
 4. Półfabrykaty (stalki)

Noże tokarskie lutowane

Wykorzystywane przy pracy na tokarkach konwencjonalnych. W część roboczą wlutowana jest płytka ze spiekiem (węglik spiekany) o odpowiedniej twardości. Noże posiadają kilkanaście kształtów i są opisywane za pomocą starej polskiej normy lub oznaczenia ISO, o których można przeczytać tutaj. Kolor noże tokarskiego świadczy o jego zastosowaniu/przeznaczeniu: 

 • Niebieski - stal (P)
 • Żółty - stal nierdzewna INOX (M)
 • Czerwony - żeliwo (K)

Noże tokarskie składane

Składają się z trzonka o odpowiednim kształcie, w odróżnieniu od noży lutowanych częścią skrawająca są wymienne płytki. Wykorzystywane są głównie do pracy w maszynach CNC lub w tokarkach konwencjonalnych. Początkowy większy koszt noża szybko się zwraca po zużyciu kilkunastu płytek. Przykładowo płytka TPKN (trójkątna) posiada 6 powierzchni skrawających co jest taką samą ilością jak 6 noży tokarskich lutowanych. Noże oprócz różnych kształtów i wielkości można podzielić ze względu na systemy mocowania płytek.

Noże tokarskie ze stali szybkotnącej

Mniej wydajne od noży lutowanych i używane przy mniejszych posuwach i prędkościach skrawania. W momencie gdy nóż ulegnie stępieniu należy go naostrzyć za pomocą ściernicy. 

Półfabrykaty

Wykonane w całości ze stali szybkotnącej o kształcie graniastosłupa (prostokąt tylko w 3D :-) ) o podstawie kwadratu, prostokąta lub koła.

Który rodzaj noża tokarskiego wybrać? 

 • Jeśli zaczynasz swoją przygodę z toczeniem i obróbką skrawaniem, wg. nas najlepiej zakupić kilka podstawowych noży lutowanych (ważne jest wybranie odpowiedniej wielkości ze względu na wielość imaka na tokarce) - 
 • Przy dużej powtarzalności oczywistym wyborem będą noże składane - masz pytania o wybór konkretnego (a jest ich dużo), napisz z z chęcią podpowiemy

 

Jaki producent 

Dla nas wybór jest prosty - Pafana:

 • Polski producent produkujący narzędzia do obróbki skrawaniem metalu produkujący: noże tokarskie, frezy VHM pełnowęglikowe, płytki tokarskie, narzędzia składane
 • Od lat zaopatrujemy przedsiębiorstwa w ich produkty i nie mamy żadnych reklamacji
 • Wyprodukowane przez nich narzędzia są zgodne z normami ISO, a to bardzo ważne w szczególności przy noża składanych - mamy wtedy pewność że płytki innych producentów będą pasowały jak ulał. Niejednokrotnie tańsze zamienniki wątpliwego pochodzenia wyjdą się atrakcyjne cenowo, jednak płytki skrawające do nich nie pasują.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Towar zgodny z opisem, wynika dostawa
2024-01-29
DZIĘKUJĘ WSZYSTKO W PORZĄDKU PRODUKT ZGODNY Z ZAMÓWIENIEM
pixel