Darmowa dostawa od 199,90 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są rodzaje gwintów

2021-04-20

Rodzaje gwintów

Istnieje wiele różnych rodzajów gwintów, z których każdy ma swoje zastosowanie w zależności od kraju wyprodukowania maszyny. Zwłaszcza w przypadku naprawy starych i zużytych podzespołów identyfikacja gwintów może nie być łatwa. W takiej sytuacji ważne jest specyfikacja lub dokumentacja maszyny. 

 

Gwinty metryczne:

Gwint metryczny ISO (M)

Jest to najbardziej powszechny rodzaj gwintu używany na całym świecie. W Europie jest to gwint standardowy. Jest oznaczany literą "M" i rozmiarem np. M6, M8 itp.

 

Gwint metryczny drobnozwojny (drobnozwojowy):

Odmiana gwintu metrycznego z większą ilością zwoi. Najczęściej wykorzystywane w elektronice i gdzie precyzja jest istotna. Najczęściej określane literami MF i rozmiarem np. 8x1, 8,0x75 (gdzie M8 metryczny ma w standardzie skok 1,25 i nie jest podawany)

 

Gwinty calowe:

Rurowe:

Wykorzystywane w hydraulice, najczęściej określane literą G np. G1/2, G1/8. 

 

Gwint (UNC/UNF):

Są to gwinty używane głównie w Stanach Zjednoczonych. Gwint UNC (Unified National Coarse) ma większy skok, podczas gdy gwint UNF (Unified National Fine) ma mniejszy skok.

 

Gwint rurowy NPT (National Pipe Thread):

Są to gwinty stosowane w połączeniach rurowych. Gwint NPT może być koncentryczny (NPT) lub stożkowy (NPTF).

Gwinty Whitworth

Gwint Whitworth (BSW): Jest to tradycyjny brytyjski gwint, który jest stosowany w niektórych starożytnej aparaturze i pojazdach. Jest to rzadziej spotykany gwint.

 

Gwinty stożkowe:

Gwinty stożkowe są stosowane w połączeniach, które muszą być szczelne, takie jak połączenia hydrauliczne i pneumatyczne. Przykładem jest gwint JIC (Joint Industry Council).

 

Gwinty specjalne:

 

Istnieją również różne specjalne gwinty opracowane do konkretnych zastosowań, takie jak gwinty trapezowe, gwinty z łbem kulistym, gwinty do łączenia drewna itp. W niektórych przypadkach producenci mogą opatentować sobie swój gwint i nie można poza producentem kupić takigo gwintownika. 

 

Gwinty można również podzielić na gwinty o skoku metrycznym (np. M6 x 1,0) i gwinty o skoku calowym (np. 1/4"-20). Oznaczenie skoku mówi nam, ile pełnych obrotów śruby jest potrzebnych do przesunięcia się o 1 mm lub 1 cal.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 11 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-02
Super. Bardzo Dobrze.
2024-05-20
Towar zgodny z opisem, wynika dostawa
pixel