Jak używać gwintownika w praktyce?
Gwintowanie wewnętrzne i zewnętrzne
Gwintowanie możemy podzielić na dwa rodzaje.
Wewnętrzne
Gwintowanie wewnętrzne to nic innego jak gwintowanie otworów. Wykonujemy w nim nacięcia, które będą prowadzić śrubę. Na początku musimy wywiercić taki otwór, który będzie odpowiedni dla wykonania potrzebnego gwintu.
Zewnętrzne
Gwintowanie zewnętrzne to z kolei gwintowanie prętów, które wykonamy za pomocą specjalnych narzynek, nakładanych na obrabiany przedmiot. W tym przypadku średnica gwintu musi być dostosowana do średnicy pręta.
Niezbędne narzędzia
Gwintowanie otworów możemy wykonać ręcznie lub mechanicznie.
Ręczne gwintowanie otworów
Decydując się na gwintowanie ręczne, będzie potrzebować specjalnych uchwytów i pasujących do nich gwintowników prostych. Dzieli się je na trzy rodzaje:
- narzynaki - posiadają tylko jedno nacięcie i używa się ich na pierwszym etapie gwintowania otworów.
- zdzieraki - posiadają już dwa nacięcia i służą w drugiej części gwintowania.
- wykańczaki - jak sama nazwa wskazuje, te gwintowniki służą do wykończenia gwintowania otworów i nie posiadają żadnych nacięć.
Mechaniczne gwintowanie otworów
Jest znacznie bardziej komfortowe i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Mechaniczne gwintowanie otworów jest niezwykle szybkie i precyzyjne. Do tej pracy będziemy potrzebować wiertarki lub specjalnej gwintownicy/gwinciarki, która jest przeznaczona właśnie do tego typu obróbki. Do mechanicznego gwintowania otworów używa się mechanicznych gwintowników, które spełniają wszystkie trzy zadania - narzynają, zdzierają i wykańczają gwint. Oznacza to, że gwintowanie otworów możemy wykonać za pomocą jednego gwintownika, przez co oszczędzamy czas na jego wymianie. Gwintowniki proste służą wyłącznie do wykonywania gwintów przelotowych, natomiast dzięki gwintownikom skrętnym możemy wykonać gwinty przelotowe i nieprzelotowe.