Darmowa dostawa od 199,90 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dodatkowe akcesoria do gwintowania

2022-09-16

Pokrętła do gwintowników

Zabierając się do gwintowania, pamiętajmy, że oprócz gwintownika i narzynki potrzebne są dodatkowe akcesoria, które pomogą i ułatwią nam pracę. Oprócz samych narzynek i gwintowników będziecie potrzebowali do nich oprawki (czasami nazywane pokrętkami).  Aby nagwintować ręcznie otwór potrzebujemy do tego: gwintowników ręcznych (najczęściej 2 lub 3 sztukowych kompletów) oraz pokrętła do gwintowników. Gwintownik posiada zabierak kwadratowy oznaczany literą „a”, do którego odnoszą się wymiary uchwytów do gwintowników.  Ze względu na różne potrzeby gwintowania: czasami otwory są płytkie, o dużej średnicy lub mogą być również głębokie i w zależności od warunków używamy odpowiednich uchwytów. Gwintowniki ręczne posiadają stałą długość określoną normą DIN-352 lub DIN-2181 lub DIN-5157, która to nie jest zbyt imponująca. Spowodowane jest to kwestią dużych obciążeń, które występują podczas gwintowania ręcznego.  Aktualnie w standardzie możemy użyć 2 rodzajów pokręteł:Pokrętło do gwintowników PBPc  Pokrętło do gwintowników z grzechotką  W sytuacji, kiedy długość gwintownika ręcznego jest wystarczająca, używamy standardowego pokrętła do gwintowników , jest ono najwygodniejsze w użyciu i najłatwiej nacina się nim gwinty. Posiada możliwość mocowań gwintowników w określonych zakresach wymiarowych. W przypadku, gdy otwór jest umiejscowiony głębiej, gdzie jest potrzebny większy wysięg chwytu gwintownika przydatne jest pokrętło do gwintowników z grzechotką. Ułatwia ono znacznie gwintowanie ręczne. Minusem jest mniejsza stabilność gwintowania spowodowana długością układu pokrętło+gwintownik.   

Oprawy do narzynek

Mocowanie narzynek najczęściej odbywa się poprzez oprawki do narzynek. Posiadają one prostą budowę, oznacza się je poprzez symbol literowy wg. PN „PBGa” oraz podane średnicy i grubości mocowanej narzynek np. Oprawka do narzynek 25×9. Oprawki do narzynek są to narzędzia pomocnicze dla narzynek, które nacinają gwinty zewnętrzne na wałkach. Oprawki do narzynek przeznaczone są dla narzynek okrągłych, i ten typ narzynek jest najbardziej popularny. Oprawki do narzynek składają się z 3 rodzaii elementów: rączek, oprawki oraz śrub. Schemat budowy oprawki do narzynek 1 – rączki2 – śruby mocujące3 –śruby mocujące/ściskające4 – śruba mocująca/regulująca5 – oprawka. Śruby oprawki są rozmieszczone co 45° z wyjątkiem śrub nr 3, które są przesunięte w stronę osi oprawki, tak aby skręcając je wywierać siłę na narzynkę, która spowoduje przybliżenie ostrzy do środka. Regulację średnicy po przykręceniu śrub nr 3 daje śruba rozpychająca nr 4. Narzynki w czasie użytkowania ulegają zużyciu, wtedy też nacinane gwinty posiadają coraz większy wymiar. Aby używać dalej narzynek, narzędzie to powinno być poddane ponownemu ostrzeniu oraz przy użyciu śrub narzynek skalibrowane na nowo. Jednak ze względu na niską cenę narzynek oraz brak odpowiednich maszyn ostrzących w narzędziowniach jest to metoda rzadko stosowana.

Jak dobieramy odpowiednią oprawkę do posiadanych narzynek:

Nasz przykład: narzynka 30X11Aby dobrać odpowiednią oprawkę sprawdzamy średnicę jaką posiada narzynka oraz jej grubość (tutaj pomoże nam tabela), w naszym przypadku 30×11 mm czyli OPRAWKA DO NARZYNEK PBGa 30X11 będzie odpowiednia. Montujemy narzynkę w oprawkę dokręcając każdą z 5 śrub a następnie umieszczamy narzynkę prostopadle do wałka. Następnie przekręcamy 1-2 obroty zgodnie z kierunkiem naszego gwintu, następnie cofamy narzynkę 0,5 obrotu tak aby złamać wiór. Powtarzamy te czynności aż do wykonania odpowiedniej długości gwintu. Aby zmniejszyć opory skrawania i jednocześnie wydłużyć żywotność narzynek i poprawić jakość gwintu możemy użyć oleju, specjalnie przeznaczonego do gwintowania(np. olej Terebor). Chociaż w amatorskich zastosowaniach jest zwykły olej jadalny.  

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Towar zgodny z opisem, wynika dostawa
2024-02-15
Ok
pixel