Darmowa dostawa od 199,90 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Akcesoria i narzędzia przydatne przy gwintowaniu

2023-08-18

Przed gwintowaniem otworu warto rozważyć wybór odpowiedniego narzędzia

 1. Tradycyjne pokrętła
 2. Pokrętła do gwintowników w kształcie litry T 
 3. Pokrętła do gwintowników z grzechotką
 4. Przedłużki do gwintowników
 5. Preparat do gwintowania
 6. Wzorzec gwintu
 7. Wiertła pod gwinty
 8. Wiertła do urwanych gwintowników

 

Zdecydowana większość gwintowników posiada uchwyt (zabierak kwadratowy) w kształcie kwadratu, dlatego też wszystkie pokrętła zbudowane są tak żeby móc je złapać. Wyjątkami są gwintowniki serii:

 • BIT gdzie chwyt jest sześciokątny o standardowej wielkości bitów 1/4 cala
 • Wiertła gwintujące z chwytem cylindrycznym (jak normalne wiertło do metalu)
pokrętło do gwintownika

Tradycyjne pokrętła

Najpopularniejszy rodzaj pokrętła do gwintowania ręcznego - pokrętki, mają swoje zakresy jakiej wielkości gwintowniki mogą być do nich zamontowane. Warto zwrócić uwagę na długość całkowitą pokrętła, czasem może się okazać że nie uda nam się obrócić gwintownika w otworze z racji na ograniczony dostęp. Przy gwintowaniu należy "łamać wióry" - wykonując 3 pełne obroty w prawo (dla gwintu prawego), powinno się następnie dokonać jednego pełnego obrotu w lewo. Odpowiednio wybieramy pokrętło w zależności jaki mamy gwintownik:

Pokrętła do gwintowników w kształcie litry T

Przy utrudnionym dostępnie do otworu, gdzie standardowym pokrętłem nie jesteśmy wstanie obracać gwintownika, można zastosować pokrętła w kształcie litery T. Występują w odmianach krótkich:

oraz długich:

Pokrętła do gwintowników z grzechotką

Jeśli obracanie pokrętłem w kształcie litery T też jest niemożliwe, warto spróbować pokrętła z grzechotką, posiada ona przełącznik, gdzie możemy ustawić prawe, lewe obroty lub zablokować mechanizm grzechotki ustawiając przełącznik na środku. Występując w wariantach krótkich: 

oraz bardzo długich: 

Przedłużki do gwintowników

Występują tylko w kilka rozmiarach i nie do wszystkich zabieraków je dostaniemy. Po założeniu gwintownika w przedłużce warto uważać, ponieważ w mocowaniu nie ma żadnego mechanizmu utrzymującego gwintownik w przedłużce, jak to ma miejsce np. w kluczach nasadowych i nasadkach. Przedłużki robione są w minusie, więc po założeniu gwintownika zawsze będzie delikatny luz:

Rozmiar gwintownika Wielkość zabieraka (kwadrat) Długość przedłużki
M6 5,0 mm 110 mm
M8, M11 6,3 mm 120 mm
M8, M12 7,1 mm 125 mm
M10 8,0 mm 130 mm
M14 9 mm 130 mm
M16 10,0mm 140 mm

Preparat do gwintowania

Płyny do gwintowani i wiercenia mają za zadanie szybsze odprowadzanie ciepła oraz zwiększyć żywotność narzędzi. Spraye w aerozolu przylegają do narzędzia (wiertła lub gwintownika) i nie spływają, można wiercić lub gwintować nie tylko z góry na dół ale w poziomie lub do góry. Płyny występują w butelkach/opakowaniach: 

 

Wzorzec gwintu

Bardzo praktyczne narzędzie do sprawdzania skoku gwintu. W gwintach metrycznych zazwyczaj będą to skoki 0,5; 0,75;  1;  1,5;  2; ... . W calowych gwintach jest to ilość zwoi na cal: 5, 8, 12, 18, 20, ... . Grzebień go gwintów metrycznych i calowych.

 

Wiertła pod gwinty

Pod konkretny rozmiar gwintu należy wykonać otwór odpowiedniej wielkości wierteł. Przykładowo pod gwint M5 stosujemy wiertło o średnicy 4,2mm. O dopasowaniu wierteł pod gwinty i tabeli rozmiarów odsyłamy tutaj. 

 

Wiertła do pękniętych gwintowników

Czasami zdarzy się że gwintownik na skutek naprężenia złamie się w otworze, jeśli nie jesteśmy w stanie go wykręcić, a materiał w którym gwintujemy jest drogi, możemy spróbować wykruszyć gwintownik - w przypadku wierteł pełnowęglikowych bardzo ważne jest że możemy tylko próbować to zrobić gdy mamy wiertarkę kolumnowa lub maszynę sterowaną numerycznie - próba użycia tych wierteł "z ręki" w konwencjonalnej wiertarce skończy się przy pierwszym kontakcie i bardzo twarde wiertło rozsypie się na kawałki. Usuwanie urwanych gwintowników to bardzo niewdzięczne zadanie, nie ma jednej metody która zawsze zadziała. Wiertła wybieramy w zależności od złamanego gwintownika. NIE WOLNO NIMI WIERCIĆ Z RĘKI - wiertło odrazu pęknie! 

 

Które narzędzie wybrać - oczywiście Fanar

 • Polski producent światowej klasy
 • Nie ma lepszej jakości gwintowników, narzynek na polskim i europejskim rynku
 • Bardzo duża różnorodność gwintowników i narzędzi do gwintowania
 • Duża dostępność typowych i mniej typowych gwintów
 • O gwintowaniu wiedzą wszystko - tak jak i my, a jak nie wiemy to i tak się dowiemy! 

 

Opisane powyżej narzędzia można znaleźć u nas w sprzedaży i większej części są w kategorii: Akcesoria do gwintowania

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 10 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-15
Ok
2024-01-29
DZIĘKUJĘ WSZYSTKO W PORZĄDKU PRODUKT ZGODNY Z ZAMÓWIENIEM
pixel